Mi is az a KEOP?
A környezet értékes, vigyáznunk kell rá, ugyanakkor elősegíteni, hogy környezetünket fenntartható módon fejleszthessük is.
A fenntarthatóság azt jelenti, hogy biztosítani tudjuk az emberi szükségleteket a jelenben, ugyanakkor képesek vagyunk megőrizni a környezetet és a természeti erőforrásokat a jövendő generációk számára.
Beruházások nélkül nincs fejlődés, ötletek nélkül nincsenek fejlesztések. Hazánk a fejlesztések megvalósításában nem marad magára, az Európai Unió támogatásaival megvalósulhatnak a régóta esedékes környezetvédelmi beruházások.
A megnyíló pályázati lehetőségek elérhetővé teszik a települések számára, hogy megoldják évek óta húzódó környezetvédelmi problémáikat, hogy részesei lehetnek egy folyamatnak, egy körforgásnak, mely nem áll meg, hanem újabb és újabb ötletekkel elérhetővé teszi mindannyiunk álmát: egy egészségesebb, tisztább és biztonságosabb országot.
A környezeti fejlesztéseket biztosító pályázati lehetőségek alapdokumentuma az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT), mely stratégiai szinten fogalmazza meg hazánk társadalmi-gazdasági felzárkózásához, illetve a vállalt feladatok betartásához szükséges lépéseket.
Az elméleti, hosszútávú stratégiai dokumentum a Környezet és Energia Operatív Programban (KEOP) kerül részletes kifejtésre.
A KEOP tartalmazza hazánk környezeti állapotának helyzetértékelését, a fejlesztés konkrét irányait, a beruházások szükségességének elemzését és az Európai Unió támogatáspolitikájával kapcsolatos összhangot, koherenciát.
A KEOP célja Magyarország fenntartható fejlődésének elősegítése, az egyes környezeti-, természetvédelmi és vízügyi feladatok megoldása, a természeti erőforrások hatékonyabb, takarékos használata. A megfogalmazott fejlesztési irányvonalak követésével mindenki számára biztosítottá válik a tiszta, egészséges környezet.
A KEOP prioritásai:
- Egészséges tiszta települések (szennyvíz, hulladék, ivóvíz)
- Vizeink jó kezelése (árvízvédelem, vízgazdálkodás, kármentesítés, rekultiváció)
- · Természeti értékeink jó kezelése
- Megújuló energiahordozók növelése
- Hatékonyabb energia felhasználás
- Fenntartható termelési és fogyasztási szokások ösztönzése
- Projekt előkészítés
- · Technikai segítségnyújtás
A KEOP 2007-ben megjelent pályázata nyújt anyagi támogatást a Települési szilárd – hulladéklerakókat érintő, térségi szintű rekultivációs programjához, mely az Önök települése mellett még 33 települést érint.
A rekultiváció során a felhagyott hulladéklerakó telepeket záró réteggel látjuk el annak érdekében, hogy az esővíz a szennyezőanyagokat ne moshassa a talajba. Az ilyen formában lezárt „hulladékdombokat” növények betelepítésével tájba illesztjük.
A felhagyott hulladéklerakók rekultivációja mind közegészségügyi, mind környezetvédelmi szempontból igen fontos.
A későbbi tájékoztatókban kitérünk a rekultiváció folyamataira és ismertetjük előnyeit.